Archiwum listopad 2019


lis 26 2019 Co należy wiedzieć o żeliwnych wkładach...
Komentarze: 0

Wkład kominkowy nie bez przyczyny jest często określany jego sercem. Gdy więc zastanawiamy się nad tym, jakie rozwiązanie wybrać, musimy mieć świadomość tego, jak ważna jest decyzja, przed którą stajemy. Może ona wpłynąć na poziom satysfakcji z kominka, warto więc zapoznać się z każdą z dostępnych opcji.

Co należy wiedzieć o żeliwnych wkładach kominkowych?

Wkłady żeliwne – budowa

Wkłady kominkowe żeliwne były pierwszymi, jakie pojawiły się na polskim rynku. Jeśli więc chcemy dowiedzieć się, jak sprawdzają się w praktyce, nie powinniśmy mieć większego problemy z zebraniem wiarygodnych informacji na ich temat. Tu na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim ich korpus. Przeważnie składa się z prostych żeliwnych odlewów, które łączą ze sobą solidne, stalowe śruby. Na łączeniach mogą pojawić się nieszczelności, eliminuje się je jednak stosując w tym celu specjalną masę uszczelniającą. Co ciekawe, w sprzedaży możemy dziś spotkać także wkłady, które wykonuje się z monolitycznego odlewu. To znakomite rozwiązanie dla tych osób, które obawiają się wspomnianych już nieszczelności, sprawia bowiem, że cały korpus jest jednym odlewem.

Koszt zakupu wkładów z żeliwa

Solidna konstrukcja wkładów żeliwnym nie jest wcale ich jedynym atutem. Osoby decydujące się na ich zakup zwracają uwagę także na cenę, jaka je charakteryzuje. Wynika ona przede wszystkim z niższych kosztów samego powstawania wkładów. Co ciekawe, jeśli zdecydujemy się na kominek stanowiący część oferty renomowanego producenta, nie będziemy musieli obawiać się także tego, że przystępność cenowa odbije się na jakości. Jeśli żeliwo jest solidnym materiałem, bez trudu powinno poradzić sobie z ciągłą pracą nawet w bardzo wysokich temperaturach.

Minusy wkładów żeliwnych

Inwestując we wkłady żeliwne musimy liczyć się z tym, że mają one także pewne mankamenty. Najpoważniejszym jest ich nieszczelność, nawet solidna masa uszczelniająca potrafi bowiem pod wpływem temperatury kruszyć się i wypadać. Z czasem wkłady stają się więc coraz mniej efektywne, rośnie też ryzyko tego, że dojdzie do zatrucia spalinami.

koma : :
lis 25 2019 Jak znaleźć dobre kratki wentylacyjne?
Komentarze: 0

Jeśli instalacja kominkowa ma być kompletna, nie wolno nam zapomnieć o kratkach wentylacyjnych. Te muszą być dobrane we właściwy sposób, jeśli zależy nam na tym, aby kominek spełniał swoją rolę. Czym zatem powinniśmy się kierować poszukując ich na rynku?

Jak znaleźć dobre kratki wentylacyjne?

Do czego potrzebne nam będą kratki wentylacyjne?

Gdy mówimy o kratkach wentylacyjnych, przeważnie mamy na myśli zakończenia tych kanałów, które odpowiadają za rozprowadzanie pochodzącego z kominka ciepłego powietrza. Te nawiewane jest bez względu na to, czy zastosowanie znajduje metoda mechaniczna, czy też grawitacyjna. Kratki pozornie wyglądają zawsze tak samo, różnią się jednak między sobą rozmiarami, kolorystyką, w jakiej są utrzymane, a także pewnymi szczegółami technicznymi. Tu warto wspomnieć choćby o takich, które posiadają żaluzje. Zmiana ich położenia sprawia, że możliwe staje się sterowanie tym, jaka ilość powietrza trafia do lokalu.

Kratki przeważnie instaluje się tam, gdzie zlokalizowany jest czopuch obudowy kominkowej. Niekiedy jednak mamy z nimi do czynienia również w ścianie. I choć to właściwa wentylacja pomieszczenia jest najmocniejszym argumentem przemawiającym za tym, aby w nie zainwestować, kratki sprawdzają się znakomicie także jako element dekoracyjny.

Zakup kratek – na to zwracaj uwagę

Jeszcze przed przystąpieniem do zakupu wskazane jest określenie, jaka liczba kratek będzie nam potrzebna. Różne instalacje kominkowe charakteryzują się tym, że posiadają nieco inne wymagania. Przeważnie za najważniejszą uważana jest kratka, która znajduje się w obudowie kominka, w jej górnej części. Może się jednak okazać, że będziemy musieli zakupić również tak zwane kratki podstropowe. Wartościowym rozwiązaniem są też kratki instalowane na ścianie oraz suficie, pozwalają bowiem na skuteczniejsze rozprowadzanie powietrza.

Najważniejszym parametrem, na jaki musimy zwracać uwagę, jest wielkość kratek. Przeważnie uzależniona jest ona od tego, z jakiej mocy kominkiem mamy do czynienia. Jeśli chcemy wejść w posiadanie rozwiązań, które będą nam służyć przez lata, zwróćmy też uwagę na ich odporność na uszkodzenia mechaniczne i wysoką temperaturę.

Kratki wentylacyjne znajdziesz na https://kratki.com/sklep/pl/category/10/kratki

koma : :